2017 AMCC Softball Schedule : Mt. Aloysius

Overall Pct. Conf. Pct. Streak Home Away Neutral
0-0 .000 0-0 .000 - 0-0 0-0 0-0
Games Runs Batting Average On Base Percentage Slugging Percentage Home Runs
- - - - - -
Date Opponent Notes Result Status Links
 
March
Sun. 5 vs. King's (Pa.) @ Myrtle Beach, SC Fastpitch Dreams Spring Classic 1:30 PM
  vs. King's (Pa.) @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 5:30 PM
Mon. 6 vs. Clarks Summit @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 11:30 AM
  vs. John Jay @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 5:30 PM
Tue. 7 vs. Robert Morris-S'fiel @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 9:30 AM
  vs. Ohio Valley @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 1:30 PM
Wed. 8 vs. Sweet Briar @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 9:30 AM
Thu. 9 vs. Malone @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 11:30 AM
Fri. 10 vs. Gwynedd Mercy @ Myrtle Beach, S.C. Fastpitch Dreams Spring Classic 1:30 PM
Wed. 15 Pitt.-Johnstown 3:00 PM
  Pitt.-Johnstown 5:00 PM
Sat. 18 Geneva 1:00 PM
  Geneva 3:00 PM
Thu. 23 Juniata 3:00 PM
  Juniata 5:00 PM
Sat. 25 at Grove City 1:00 PM
  at Grove City 3:00 PM
Thu. 30 at Waynesburg 3:30 PM
  at Waynesburg 5:30 PM
 
April
Sat. 1 Hilbert * 1:00 PM
  Hilbert * 3:00 PM
Sun. 2 Pitt.-Bradford * 1:00 PM
  Pitt.-Bradford * 3:00 PM
Tue. 4 Pitt.-Greensburg * 3:00 PM
  Pitt.-Greensburg * 5:00 PM
Sat. 8 at D'Youville * 1:00 PM
  at D'Youville * 3:00 PM
Wed. 12 Penn St.-Altoona * 3:00 PM
  Penn St.-Altoona * 5:00 PM
Sat. 15 at Penn St.-Behrend * 1:00 PM
  at Penn St.-Behrend * 3:00 PM
Tue. 18 at Franciscan * 3:00 PM
  at Franciscan * 5:00 PM
Sat. 22 Medaille * 1:00 PM
  Medaille * 3:00 PM
Wed. 26 at La Roche * 3:00 PM
  at La Roche * 5:00 PM

2017 AMCC Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
March
Sat. 4 Simpson   Penn St.-Altoona   10:00 AM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Penn St.-Altoona   Coe   12:15 PM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
Sun. 5 Heidelberg   Penn St.-Behrend   8:00 AM
  Legends Way 4 @ Clermont, Fla.
  Medaille   Ursinus   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  East. Mennonite   Hilbert   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emmanuel (Mass.)   Pitt.-Greensburg   10:30 AM
  Hancock Park Field 5 @ The Spring Games - Clermont, Fla.
  Penn St.-Behrend   Ohio Northern   10:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Penn St.-Altoona   Bridgewater (Va.)   11:15 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Chatham   La Roche   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Defiance   Penn St.-Altoona   1:30 PM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  King's (Pa.)   Mt. Aloysius   1:30 PM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, SC
  Medaille   John Jay   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Rhode Island Col.   La Roche   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  King's (Pa.)   Mt. Aloysius   5:30 PM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
Mon. 6 Penn St.-Behrend   Concordia (Ill.)   8:00 AM
  Hancock Park 1 @ Clermont, Fla.
  Pitt.-Bradford   Swarthmore   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Medaille   Wesley   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach
  Wheaton (Ill.)   Penn St.-Behrend   10:30 AM
  Hancock Park 2 @ Clermont, Fla.
  Penn St.-Altoona   Montclair St.   11:15 AM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Clarks Summit   Mt. Aloysius   11:30 AM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Pitt.-Bradford   Kenyon   1:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Penn St.-Berks   Penn St.-Altoona   1:30 PM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Penn College   Medaille   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Cazenovia   La Roche   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Hilbert   Eureka   1:30 PM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ North Myrtle Beach, S.C.
  New England Col.   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  @ Clermont, Fla.
  John Jay   Mt. Aloysius   5:30 PM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Harrisburg   La Roche   5:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Pitt.-Greensburg   Heidelberg   6:00 PM
Tue. 7 Penn St.-Behrend   Neb. Wesleyan   8:00 AM
  Legends Way 2 @ Clermont, Fla.
  Robert Morris-S'fiel   Mt. Aloysius   9:30 AM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Neb. Wesleyan   Penn St.-Behrend   10:30 AM
  Legends Way 2 @ Clermont, Fla.
  Pitt.-Bradford   Bridgewater St.   1:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Wilkes   Medaille   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Ohio Valley   Mt. Aloysius   1:30 PM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Pitt.-Greensburg   Husson   2:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Clark University   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Medaille   Cazenovia   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  East. Mennonite   La Roche   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Medaille   Wentworth   5:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
Wed. 8 Kean   Penn St.-Altoona   9:00 AM
  Pitt.-Bradford   Wheelock   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Sweet Briar   Mt. Aloysius   9:30 AM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Altoona   Aurora   11:15 AM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Randolph   Hilbert   11:30 AM
  FastPitch Dreams @ Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Bradford   Rivier   1:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Cazenovia   Medaille   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Medaille   Chatham   5:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
Thu. 9 Penn St.-Behrend   Alvernia   8:00 AM
  Legends Way 2 @ Clermont, Fla.
  Pitt.-Greensburg   Drew   8:00 AM
  The Spring Games @ Leesburg, Fla.
  Anna Maria   Medaille   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.- Field 5
  Moravian   Penn St.-Behrend   10:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  DeSales   Penn St.-Altoona   11:15 AM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Penn St.-Beaver   Medaille   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Malone   Mt. Aloysius   11:30 AM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Altoona   Bluffton   1:30 PM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Clarks Summit   La Roche   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Hilbert   Wentworth   5:30 PM
  Gwynedd Mercy   La Roche   5:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
Fri. 10 Beloit   Penn St.-Altoona   9:00 AM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Pitt.-Bradford   Edgewood   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Hilbert   Wesley   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach
  Johnson St.   Medaille   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Wilkes   La Roche   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Greensburg   Concordia (Ill.)   10:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Pitt.-Bradford   Albion   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ CenturyLink Sports Complex (Field #2); Fort Myers, Fla.
  Penn St.-Altoona   Lakeland   11:15 AM
  Central Florida Rebel Spring Games @ Kissimmee, Fla.
  Johnson St.   Hilbert   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Bates   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  THE Spring Game @ Legends Way 3, Clermont, Fla.
  Gwynedd Mercy   Mt. Aloysius   1:30 PM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Abington   La Roche   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  John Carroll   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  Sleepy Hollow 6 @ Clermont, Fla.
  Penn St.-Behrend   Wittenberg   4:30 PM
  Sleepy Hollow 5 @ Clermont, Fla.
Sat. 11 Alverno   Pitt.-Bradford   8:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Naples, Fla.
  Pitt.-Bradford   Dominican (Ill.)   10:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Naples, Fla.
  Cairn   Franciscan   1:00 PM
  Cairn   Franciscan   3:00 PM
Sun. 12 Pitt.-Bradford   Nichols   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Pitt.-Bradford   Salem St.   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
Mon. 13 Franciscan   Bay Path   9:30 AM
  @ Fastpitch Dreams- Myrtle Beach, SC
  Sarah Lawrence   Franciscan   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, SC
Tue. 14 Wis.-Stout   Franciscan   9:30 AM
  @ South Myrtle Beach, SC
  Albertus Magnus   Franciscan   11:30 AM
  @ South Myrtle Beach, SC
Wed. 15 Pitt.-Johnstown   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Pitt.-Johnstown   Mt. Aloysius   5:00 PM
Thu. 16 Spalding   Franciscan   9:30 AM
  @ South Myrtle Beach, SC
  Franciscan   Sarah Lawrence   11:30 AM
  @ South Myrtle Beach, SC
Fri. 17 Keystone   Franciscan   9:30 AM
  @ South Myrtle Beach, SC
  Rutgers-Camden   Franciscan   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, SC
Sat. 18 Pitt.-Greensburg   Baldwin Wallace   1:00 PM
  Pitt.-Bradford   St. John Fisher   1:00 PM
  Geneva   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Medaille   Elmira   1:00 PM
  D'Youville   Lawrence   2:00 PM
  Hancock Park 3 @ Clermont, FL
  Pitt.-Bradford   St. John Fisher   3:00 PM
  Geneva   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Baldwin Wallace   3:00 PM
  Medaille   Elmira   3:00 PM
  Southern Me.   D'Youville   4:30 PM
  Hancock Park 3 @ Hancock Park #3, Clermont, FL
Sun. 19 Carthage   D'Youville   2:00 PM
  Legends Way 5 @ Clermont, FL
  D'Youville   Colby   4:30 PM
  Legends Way 4 @ Clermont, FL
Mon. 20 Kalamazoo   D'Youville   2:00 PM
  Legends Way 2 @ Clermont, Fla.
  La Roche   St. Vincent   3:00 PM
  D'Youville   Thomas (ME)   4:30 PM
  Legends Way 1 @ Clermont, Fla.
  La Roche   St. Vincent   5:00 PM
Tue. 21 Thiel   Medaille   3:00 PM
  Thiel   Medaille   5:00 PM
Wed. 22 D'Youville   Elmhurst   9:00 AM
  Legends Way 5 @ Clermont, FL
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   5:00 PM
  Clarkson   D'Youville   11:30 PM
  Legends Way 1 @ Clermont, FL
Thu. 23 D'Youville   Grinnell   9:00 AM
  Hancock Park 5 @ Clermont, FL
  Wis.-Oshkosh   D'Youville   2:00 PM
  @ Hancock Park #2 - Clermont, Fla.
  Franciscan   Geneva   3:00 PM
  Grove City   La Roche   3:00 PM
  Juniata   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Medaille   Wells   3:45 PM
  Grove City   La Roche   5:00 PM
  Juniata   Mt. Aloysius   5:00 PM
  Franciscan   Geneva   5:00 PM
  Medaille   Wells   5:45 PM
Sat. 25 Waynesburg   Franciscan   1:00 PM
  Westminster (Pa.)   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Thiel   La Roche   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Grove City   1:00 PM
  Medaille   Houghton   1:00 PM
  Waynesburg   Franciscan   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Grove City   3:00 PM
  Thiel   La Roche   3:00 PM
  Westminster (Pa.)   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Medaille   Houghton   3:00 PM
Mon. 27 Westminster (Pa.)   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Chatham   La Roche   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Thiel   3:30 PM
  Chatham   La Roche   5:00 PM
  Westminster (Pa.)   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Penn St.-Behrend   Thiel   5:30 PM
Tue. 28 Pitt.-Bradford   Elmira   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Elmira   5:00 PM
Wed. 29 Pitt.-Greensburg   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  La Roche   Franciscan   3:00 PM
  Medaille   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Hilbert   D'Youville   3:00 PM
  La Roche   Franciscan   5:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Medaille   Pitt.-Bradford   5:00 PM
  Hilbert   D'Youville   5:00 PM
Thu. 30 Pitt.-Greensburg   Juniata   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Westminster (Pa.)   3:30 PM
  Mt. Aloysius   Waynesburg   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg   Juniata   5:00 PM
  Mt. Aloysius   Waynesburg   5:30 PM
  Penn St.-Behrend   Westminster (Pa.)   5:30 PM
Fri. 31 Hilbert   Alfred St.   3:00 PM
  Hilbert   Alfred St.   5:00 PM
 
April
Sat. 1 Hilbert   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville   Franciscan   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Pitt.-Bradford   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Medaille   La Roche   1:00 PM
  D'Youville   Franciscan   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Hilbert   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Medaille   La Roche   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
Sun. 2 Pitt.-Bradford   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Hiram   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Hiram   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Mt. Aloysius   3:00 PM
Tue. 4 Penn St.-Behrend   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   La Roche   3:00 PM
  D'Youville   Medaille   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Pitt.-Bradford   5:00 PM
  Penn St.-Altoona   La Roche   5:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Mt. Aloysius   5:00 PM
  D'Youville   Medaille   5:00 PM
Thu. 6 Franciscan   Grove City   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Alfred St.   3:00 PM
  St. John Fisher   D'Youville   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Alfred St.   5:00 PM
  Franciscan   Grove City   5:00 PM
  St. John Fisher   D'Youville   5:00 PM
Sat. 8 Hilbert   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Mt. Aloysius   D'Youville   1:00 PM
  La Roche   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Medaille   Franciscan   1:00 PM
  Pitt.-Bradford   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Hilbert   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Medaille   Franciscan   3:00 PM
  Mt. Aloysius   D'Youville   3:00 PM
  La Roche   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
Mon. 10 Grove City   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Grove City   Pitt.-Bradford   5:00 PM
Tue. 11 Brockport   D'Youville   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Alfred   3:30 PM
  Brockport   D'Youville   5:00 PM
  Penn St.-Behrend   Alfred   5:30 PM
Wed. 12 Penn St.-Behrend   Hilbert   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Franciscan   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  D'Youville   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Franciscan   Pitt.-Greensburg   5:00 PM
  Penn St.-Altoona   Mt. Aloysius   5:00 PM
  Penn St.-Behrend   Hilbert   5:00 PM
  D'Youville   Pitt.-Bradford   5:00 PM
Thu. 13 La Roche   Waynesburg   3:00 PM
  Medaille   Alfred St.   3:00 PM
  La Roche   Waynesburg   5:00 PM
  Medaille   Alfred St.   5:00 PM
Sat. 15 Penn St.-Altoona   D'Youville   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Hilbert   La Roche   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   D'Youville   3:00 PM
  Hilbert   La Roche   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Medaille   3:00 PM
Mon. 17 Franciscan   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Franciscan   Pitt.-Bradford   5:00 PM
Tue. 18 Mt. Aloysius   Franciscan   3:00 PM
  La Roche   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Juniata   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Medaille   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Hilbert   3:00 PM
  Alfred St.   D'Youville   3:00 PM
  La Roche   Pitt.-Greensburg   5:00 PM
  Medaille   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  Juniata   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Mt. Aloysius   Franciscan   5:00 PM
  Pitt.-Bradford   Hilbert   5:00 PM
  Alfred St.   D'Youville   5:00 PM
Thu. 20 Keuka   D'Youville   3:00 PM
  Franciscan   Bethany (W.V.)   3:00 PM
  Thank You Faculty Day
  Franciscan   Bethany (W.V.)   5:00 PM
  Keuka   D'Youville   5:00 PM
Sat. 22 Penn St.-Behrend   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  La Roche   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Franciscan   Hilbert   1:00 PM
  Medaille   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   D'Youville   1:00 PM
  La Roche   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Medaille   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Franciscan   Hilbert   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg   D'Youville   3:00 PM
Mon. 24 La Roche   Geneva   3:00 PM
  La Roche   Geneva   5:00 PM
Tue. 25 Fredonia   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  Fredonia   Penn St.-Behrend   5:30 PM
Wed. 26 Mt. Aloysius   La Roche   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Franciscan   3:00 PM
  D'Youville   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Hilbert   Medaille   3:00 PM
  D'Youville   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  Mt. Aloysius   La Roche   5:00 PM
  Penn St.-Altoona   Franciscan   5:00 PM
  Hilbert   Medaille   5:00 PM
Sat. 29 Franciscan   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Medaille   1:00 PM
  D'Youville   La Roche   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Medaille   3:00 PM
  D'Youville   La Roche   3:00 PM
  Franciscan   Penn St.-Behrend   3:00 PM
Sun. 30 Chatham   Franciscan   2:00 PM
  Chatham   Franciscan   4:00 PM
 
May
Tue. 2 Juniata   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Juniata   Pitt.-Bradford   5:00 PM

2016-17 AMCC Softball Championship Tournament

Date Away Home Status Links
 
May
Fri. 5 TBA   TBA  
  AMCC Championship Tournament
Sat. 6 TBA   TBA  
  AMCC Championship Tournament
Sun. 7 TBA   TBA  
  AMCC Championship Tournament
* Conference
Bold: Home event