2018 AMCC Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 23 Penn St.-Altoona 3 Bridgewater (Va.) 2 Final
  Penn St.-Altoona 3 Bridgewater (Va.) 5 Final - 5 innings
 
March
Sun. 4 Concordia (Ill.)   Penn St.-Behrend   9:00 AM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  La Roche   East. Mennonite   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Medaille   Penn St.-Harrisburg   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Penn St.-Altoona   Elms   11:00 AM
  @ North Collier Regional Park, Field #1
  Penn St.-Behrend   Emmanuel (Mass.)   11:30 AM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fl.
  Lehman   La Roche   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Penn St.-Altoona   Drew   1:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Penn College   Mt. Aloysius   1:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Greensburg   Simpson   2:00 PM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Hilbert   Regis (Mass.)   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C., Field 6
  Eureka   Mt. Aloysius   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Mon. 5 Ursinus   Penn St.-Behrend   9:00 AM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Pitt.-Bradford   Kenyon   9:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  Pitt.-Greensburg   Concordia (Ill.)   9:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Dean   La Roche   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Mt. Aloysius   Sage   9:30 AM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Bradford   Clark University   11:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  Mount Ida   Pitt.-Greensburg   11:30 AM
  The Spring Games - Game #4 @ Clermont, Fla.
  Penn St.-Behrend   Elizabethtown   11:30 AM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  King's (Pa.)   Mt. Aloysius   11:30 AM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Cedar Crest   La Roche   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Penn St.-Altoona   Geneva   1:00 PM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #2
  Mt. Aloysius   Mary Baldwin   1:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Randolph   Medaille   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Medaille   Wentworth   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C., Field 4
  Penn St.-Altoona   Anna Maria   5:00 PM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #2
Tue. 6 Rivier   Pitt.-Bradford   9:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  Penn St.-Behrend   Wartburg   9:00 AM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Hilbert   Penn St.-Harrisburg   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Penn St.-Beaver   Mt. Aloysius   9:30 AM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Bradford   Drew   11:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Monmouth   Penn St.-Behrend   11:30 AM
  PSB Tri-Match @ Clermont, Fla.
  Mt. Aloysius   Wentworth   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C., Field 2
  Dean   Hilbert   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  East. Mennonite   Medaille   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Wed. 7 Penn St.-Altoona   Clark University   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #4
  East. Mennonite   Mt. Aloysius   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Altoona   Waynesburg   11:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #4
  Brevard   Mt. Aloysius   11:30 AM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Randolph   La Roche   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Medaille   Regis (Mass.)   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C., Field 6
  Methodist   Mt. Aloysius   3:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
Thu. 8 Penn St.-Altoona   Rivier   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #1
  Penn St.-Behrend   Carthage   9:00 AM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Pitt.-Bradford   New Jersey City   9:00 AM
  2018 Spring Trip Game 7 @ Fort Myers, Fla. (CenturyLink Complex 2)
  La Roche   Wentworth   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C., Field 5
  Penn St.-Altoona   Albion   11:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #4
  Pitt.-Bradford   Waynesburg   11:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  La Roche   SUNY Poly   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Dominican (Ill.)   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  New England Col.   Pitt.-Greensburg   2:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Penn St.-Fayette   Mt. Aloysius   3:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
  Pitt.-Greensburg   St. Elizabeth   4:30 PM
  @ Clermont, Fl.
  Wilkes   Mt. Aloysius   5:30 PM
  @ N. Myrtle Beach, SC
Fri. 9 Penn St.-Altoona   Kenyon   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #1
  Hilbert   Regis (Mass.)   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C., Field 5
  Mary Washington   La Roche   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Penn St.-Altoona   Edgewood   11:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex, Field #2
  Penn St.-Behrend   Rensselaer   11:30 AM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Wilkes   La Roche   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Neb. Wesleyan   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Oberlin   Franciscan   3:00 PM
  Wheelock   Pitt.-Greensburg   4:30 PM
  @ Clermont, Fla.
  Oberlin   Franciscan   5:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Emmanuel (Mass.)   7:00 PM
  PFX Spring Games @ Clermont, Fl.
Sat. 10 Pitt.-Bradford   Edgewood   9:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  Pitt.-Bradford   Crown (Minn.)   11:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  Grove City   Franciscan   1:00 PM
  Grove City   Franciscan   3:00 PM
Sun. 11 Pitt.-Bradford   Nichols   9:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
  Pitt.-Bradford   Curry   11:00 AM
  @ 2018 Gene Cusic Collegiate Classic | Lee County, Fla.
Mon. 12 Alfred St.   Franciscan   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, SC
  Sarah Lawrence   Franciscan   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, SC
Tue. 13 Clarks Summit   Franciscan   9:30 AM
  @ South Myrtle Beach, SC
  Clarks Summit   Franciscan   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, SC
Thu. 15 St. Joseph (Conn.)   Franciscan   9:30 AM
  North Myrtle Beach, S.C. @ Fast Pitch Dreams Classic
  Wesley   Franciscan   1:30 PM
  @ South Myrtle Beach, SC
  St. Vincent   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  St. Vincent   Penn St.-Altoona   5:00 PM
Fri. 16 Albertus Magnus   Franciscan   11:30 AM
  Fastpitch Dreams Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Brooklyn   Franciscan   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, SC
  Buffalo State   D'Youville   3:00 PM
  Buffalo State   D'Youville   5:00 PM
Sat. 17 Grove City   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Geneva   1:00 PM
  Pitt.-Bradford   Roanoke   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Geneva   3:00 PM
  Grove City   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Roanoke   3:00 PM
Sun. 18 Pitt.-Bradford   Bridgewater (Va.)   1:00 PM
  Pitt.-Bradford   Bridgewater (Va.)   3:00 PM
Mon. 19 La Roche   Grove City   3:00 PM
  La Roche   Grove City   5:00 PM
Tue. 20 Westminster (Pa.)   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Mt. Aloysius   St. Vincent   3:00 PM
  Mt. Aloysius   St. Vincent   5:00 PM
  Westminster (Pa.)   Penn St.-Altoona   5:00 PM
Wed. 21 Franciscan   Baldwin Wallace   3:00 PM
  Westminster (Pa.)   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  Franciscan   Baldwin Wallace   5:00 PM
  Westminster (Pa.)   Penn St.-Behrend   5:30 PM
Thu. 22 D'Youville   Juniata   9:00 AM
  The Spring Games @ Clermont, Fla.
  D'Youville   Plymouth St.   11:30 AM
  @ Clermont, Fla. (LW 5)
  St. Vincent   La Roche   3:00 PM
  Chatham   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Thiel   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  Chatham   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  St. Vincent   La Roche   5:00 PM
  Thiel   Penn St.-Behrend   5:30 PM
Fri. 23 Wis.-Eau Claire   D'Youville   11:30 AM
  @ Hancock Park 5
  D'Youville   St. Lawrence   2:00 PM
  @ Hancock Park 1
  Hilbert   Elmira   3:00 PM
  Franciscan   Waynesburg   3:30 PM
  Hilbert   Elmira   5:00 PM
  Franciscan   Waynesburg   5:30 PM
Sat. 24 Union (N.Y.)   D'Youville   9:00 AM
  @ Legends Way 2
  D'Youville   Chicago   11:30 AM
  Legends Way #3 @ Clermont, Fla.
  Westminster (Pa.)   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Chatham   La Roche   1:00 PM
  Chatham   La Roche   3:00 PM
  Westminster (Pa.)   Pitt.-Bradford   3:00 PM
Sun. 25 Pitt.-Bradford *   Franciscan   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Franciscan   3:00 PM
Mon. 26 D'Youville   Luther   9:00 AM
  @ Legends Way 5
  Kalamazoo   D'Youville   11:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Mt. Aloysius   Chatham   3:00 PM
  La Roche   Thiel   3:30 PM
  Mt. Aloysius   Chatham   5:00 PM
  La Roche   Thiel   5:30 PM
Tue. 27 Thomas (ME)   D'Youville   9:00 AM
  Legends Way 4 @ Clermont, Fla.
  D'Youville   Middlebury   11:30 AM
  @ Clermont, Fla.
  Elmira   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Elmira   Pitt.-Bradford   5:00 PM
Wed. 28 Hilbert *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Franciscan   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Medaille   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Franciscan   5:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Bradford   5:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Medaille   5:00 PM
Thu. 29 La Roche *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Geneva   3:30 PM
  La Roche *   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Mt. Aloysius   Geneva   5:30 PM
Sat. 31 D'Youville *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   La Roche   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   La Roche   3:00 PM
  D'Youville *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
 
April
Tue. 3 Franciscan *   La Roche   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Juniata   3:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Medaille *   D'Youville   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Greensburg   5:00 PM
  Penn St.-Altoona   Juniata   5:00 PM
  Franciscan *   La Roche   5:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  Medaille *   D'Youville   5:00 PM
Thu. 5 Alfred St.   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  D'Youville   St. John Fisher   3:00 PM
  Alfred St.   Pitt.-Bradford   5:00 PM
  D'Youville   St. John Fisher   5:00 PM
Fri. 6 Hilbert   Alfred St.   3:00 PM
  Hilbert   Alfred St.   5:00 PM
Sat. 7 Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  D'Youville *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Franciscan   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Medaille   1:00 PM
  La Roche *   Hilbert   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Franciscan   3:00 PM
  D'Youville *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  La Roche *   Hilbert   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Medaille   5:00 PM
Sun. 8 Alfred St.   Medaille   12:00 PM
  Franciscan   Chatham   1:00 PM
  Alfred St.   Medaille   2:00 PM
  Franciscan   Chatham   3:00 PM
Mon. 9 Pitt.-Bradford   Grove City   3:00 PM
  D'Youville   Brockport   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Grove City   5:00 PM
  D'Youville   Brockport   5:00 PM
Tue. 10 Wash. & Jeff.   La Roche   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Bethany (W.V.)   3:30 PM
  Wash. & Jeff.   La Roche   5:00 PM
  Penn St.-Behrend   Bethany (W.V.)   5:30 PM
Wed. 11 Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Pitt.-Bradford *   D'Youville   3:00 PM
  Hilbert *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Franciscan *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Hilbert *   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   5:00 PM
  Franciscan *   Mt. Aloysius   5:00 PM
  Pitt.-Bradford *   D'Youville   5:00 PM
Sat. 14 Franciscan *   D'Youville   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   1:00 PM
  La Roche *   Medaille   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Franciscan *   D'Youville   3:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   3:00 PM
  La Roche *   Medaille   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
Mon. 16 Bethany (W.V.)   Franciscan   3:30 PM
  Penn St.-Behrend   Buffalo State   3:30 PM
  Bethany (W.V.)   Franciscan   5:30 PM
  Penn St.-Behrend   Buffalo State   5:30 PM
Tue. 17 D'Youville *   Hilbert   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Medaille   3:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   5:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  D'Youville *   Hilbert   5:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Medaille   5:00 PM
Wed. 18 Alfred   Penn St.-Behrend   3:30 PM
  Hilbert   Houghton   5:00 PM
  Alfred   Penn St.-Behrend   5:30 PM
  Hilbert   Houghton   7:00 PM
Thu. 19 Mt. Aloysius   Waynesburg   3:00 PM
  Medaille   Keuka   3:00 PM
  Wells   D'Youville   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Waynesburg   5:00 PM
  Medaille   Keuka   5:00 PM
  Wells   D'Youville   5:00 PM
Sat. 21 Hilbert *   Franciscan   1:00 PM
  La Roche *   D'Youville   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  La Roche *   D'Youville   3:00 PM
  Hilbert *   Franciscan   3:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
Sun. 22 Pitt.-Greensburg   St. Vincent   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   St. Vincent   3:00 PM
Mon. 23 D'Youville   Alfred St.   3:00 PM
  Waynesburg   La Roche   3:00 PM
  D'Youville   Alfred St.   5:00 PM
  Waynesburg   La Roche   5:00 PM
Tue. 24 Penn St.-Behrend   Fredonia   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Fredonia   5:30 PM
Wed. 25 Franciscan *   Penn St.-Altoona   3:00 PM
  La Roche *   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Medaille *   Hilbert   3:00 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   3:00 PM
  Franciscan *   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Medaille *   Hilbert   5:00 PM
  La Roche *   Mt. Aloysius   5:00 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   5:00 PM
Thu. 26 Mt. Aloysius   Juniata   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Juniata   5:00 PM
Sat. 28 Mt. Aloysius *   Hilbert   1:00 PM
  Franciscan *   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   La Roche   1:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Franciscan *   Medaille   3:00 PM
  Mt. Aloysius *   Hilbert   3:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Pitt.-Bradford *   La Roche   4:00 PM
 
May
Tue. 1 Pitt.-Bradford   Juniata   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Juniata   5:00 PM
Fri. 4 Pitt.-Bradford * %   AMCC Championship Tournament   TBA
  First Round @ TBA
* Conference
% Post season