2017 AMCC Women's Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 1 La Roche   St. Vincent Tournament   TBA
  Penn St.-Altoona   Muhlenberg   3:00 PM
  Battlefield Classic @ Gettysburg, Pa.
  York (Pa.)   Pitt.-Bradford   4:00 PM
  @ Bethlehem, Pa.
  Medaille   Salisbury   4:00 PM
  Sea Gull Classic
  Mt. Aloysius   Salve Regina   4:30 PM
  Scranton Invitational @ Scranton University
  Franciscan   Muskingum   5:00 PM
  @ Latrobe, PA
  D'Youville   Keuka   5:00 PM
  Hood   Penn St.-Altoona   5:00 PM
  Battlefield Classic @ Gettysburg College
  Stevenson   Medaille   6:00 PM
  @ Salisbury Sea Gull Classic
  Franciscan   Westminster (Pa.)   7:00 PM
  @ Latrobe, PA
  Hilbert   Chatham   7:00 PM
  @ Keuka Park, NY - Keuka College
  Pitt.-Greensburg   Frostburg St.   7:00 PM
  @ Saint Vincent Tournament
  Pitt.-Bradford   Bard   8:00 PM
  @ Bethlehem, Pa.
  Mt. Aloysius   Scranton   8:30 PM
  University of Scranton Tournament
Sat. 2 La Roche   St. Vincent Tournament   TBA
  Mt. Aloysius   St. Elizabeth   9:30 AM
  Scranton Invitational @ Scranton University
  Penn St.-Altoona   Marywood   10:00 AM
  Gettysburg College Battlefield Classic @ Gettysburg College
  Franciscan   Waynesburg   10:00 AM
  @ Latrobe, PA
  Pitt.-Bradford   Moravian   10:00 AM
  Pitt.-Greensburg   St. Vincent   10:00 AM
  Bearcat Challenge
  Hartwick   D'Youville   11:00 AM
  @ Keuka
  Mt. Aloysius   Gwynedd Mercy   11:30 AM
  Scranton Invitational @ Scranton University
  Baldwin Wallace   Pitt.-Bradford   12:00 PM
  @ Bethlehem, Pa.
  Penn St.-Altoona   Arcadia   12:00 PM
  Gettysburg College Battlefield Classic @ Gettysburg College
  Hilbert   Hartwick   1:00 PM
  @ Keuka Park, NY - Keuka College
  Penn St.-Behrend   Alfred St.   1:00 PM
  @ Morrisville, NY
  Chatham   D'Youville   1:00 PM
  @ Keuka
  Mt. Aloysius   New Jersey City   1:30 PM
  Scranton Invitational @ Scranton, Pa.
  Franciscan   St. Vincent   2:00 PM
  Hilbert   Keuka   3:00 PM
  Swarthmore   Medaille   3:00 PM
  Sea Gull Classic @ Salisbury, Md.
  MIT   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  @ Morrisville, NY
Sun. 3 Norwich   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  @ Morrisville, NJ
  Penn St.-Behrend   Morrisville St.   3:00 PM
Tue. 5 Houghton   Hilbert   7:00 PM
  Shenandoah   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  La Roche   Waynesburg   7:00 PM
Wed. 6 Buffalo St.   Medaille   7:00 PM
  Penn St.-Behrend   Grove City   7:00 PM
  St. John Fisher   D'Youville   7:00 PM
  Elmira   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  Home Opener
Thu. 7 Mt. Aloysius   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 8 La Roche   Kenyon Tournament   TBA
  Pitt.-Greensburg   Catholic   4:00 PM
  CUA Guetle Invitational
  Pitt.-Bradford   Wells   4:00 PM
  Rochester Tournament | Rochester, N.Y. @ University of Rochester
  St. John Fisher   Penn St.-Behrend   5:00 PM
  Allegheny/Behrend Northwest PA Challenge
  Hilbert   Hiram   5:30 PM
  @ Case Western Reserve - Cleveland, Ohio
  Pitt.-Bradford   Utica   6:00 PM
  Rochester Tournament | Rochester, N.Y. @ University of Rochester
  Wesley   Pitt.-Greensburg   6:00 PM
  Catholic University of America Tournament @ Washington, D.C.
  Mt. Aloysius   Oberlin   6:00 PM
  Oberlin Invitational
  Medaille   Bates   6:00 PM
  @ Vassar Invitational
  D'Youville   Nazareth   6:00 PM
  @ Lycoming
  Oswego St.   Penn St.-Behrend   7:15 PM
  Allegheny/Behrend Northwest PA Challenge
  Penn St.-Altoona   York (Pa.)   7:30 PM
  @ Lancaster, Pa.
  Medaille   Vassar   8:00 PM
  D'Youville   Lycoming   8:00 PM
Sat. 9 La Roche   Kenyon Tournament   TBA
  D'Youville   Hartwick   10:00 AM
  @ Lycoming
  Penn St.-Altoona   Franklin & Marshall   11:00 AM
  Hilbert   Baldwin Wallace   11:00 AM
  King's (Pa.)   Medaille   11:00 AM
  @ Vassar College, Poughkeepsie, N.Y.
  Alfred   Penn St.-Behrend   11:00 AM
  Allegheny/Behrend Northwest PA Challenge
  Mt. Aloysius   Defiance   12:00 PM
  Oberlin Invitational @ Oberlin, Ohio
  Pitt.-Bradford   Hamilton   12:00 PM
  Rochester Tournament | Rochester, N.Y. @ University of Rochester
  D'Youville   Clarks Summit   12:00 PM
  @ Lycoming
  Hilbert   Mount Union   1:00 PM
  @ Berea, Ohio - Baldwin Wallace
  Medaille   U. of New England   1:00 PM
  @ Vassar
  Bethany (W.V.)   Penn St.-Behrend   1:15 PM
  Mt. Aloysius   Marietta   2:00 PM
  Oberlin Invitational @ Oberlin, Ohio
  Pitt.-Bradford   SUNY Poly   2:00 PM
  Rochester Tournament | Rochester, N.Y. @ University of Rochester
  Salisbury   Pitt.-Greensburg   2:00 PM
  Catholic University Tournament @ Washington D.C.
  Penn St.-Altoona   Lebanon Valley   2:30 PM
  F&M Scramble Quad @ Franklin & Marshall College
Mon. 11 Penn State DuBois   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  UPB Freshman Team | Will Not Affect Overall Record
Tue. 12 Grove City   La Roche   7:00 PM
  St. Vincent   Mt. Aloysius   7:00 PM
  Franciscan   Marietta   7:00 PM
  Penn St.-Behrend   Fredonia   7:00 PM
Wed. 13 Frostburg St.   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  Hilbert   Cazenovia   7:00 PM
  Pitt.-Bradford   SUNY Geneseo   7:00 PM
  Westminster (Pa.)   La Roche   7:00 PM
  Cazenovia   D'Youville   7:00 PM
Thu. 14 Mt. Aloysius   Lycoming   7:00 PM
  Penn St.-Behrend   Thiel   7:00 PM
Fri. 15 Hilbert   Oswego St.   5:00 PM
  Franciscan   Frostburg St.   5:00 PM
  @ Wooster
  Hilbert   Utica   7:00 PM
  @ Oswego, NY - Oswego State
  Pitt.-Bradford   Capital   7:00 PM
  Wooster College Tournament @ Wooster College
  Oberlin   Pitt.-Greensburg   8:00 PM
  @ Chatham
Sat. 16 Pitt.-Bradford   Wooster   10:30 AM
  Wooster College Tournament
  Hilbert   Elmira   11:00 AM
  @ Oswego, NY - Oswego State
  Clarks Summit   Mt. Aloysius   11:00 AM
  D'Youville   Rochester Inst.   11:00 AM
  Oberlin   La Roche   12:00 PM
  Franciscan   Capital   12:30 PM
  Wooster Tournament @ Wooster
  Pitt.-Bradford   Frostburg St.   12:30 PM
  Wooster College Tournament @ Wooster College
  D'Youville   Medaille   1:00 PM
  @ At RIT
  Franciscan   Wooster   2:30 PM
  Valley Forge   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Hilbert   St. John Fisher   3:00 PM
  @ Oswego, NY - Oswego State
  Medaille   Rochester Inst.   3:00 PM
  Earlham   La Roche   4:00 PM
Sun. 17 Earlham   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
Mon. 18 Baldwin Wallace   Penn St.-Behrend   7:00 PM
  La Roche   Thiel   7:00 PM
Tue. 19 Carnegie Mellon   Franciscan   7:00 PM
  Wash. & Jeff.   La Roche   7:00 PM
Wed. 20 Pitt.-Bradford   Allegheny   7:00 PM
  Penn St.-Altoona   Penn St.-Harrisburg   7:00 PM
Thu. 21 Valley Forge   Mt. Aloysius   5:00 PM
  @ Lancaster, PA
  Mt. Aloysius   Lancaster Bible   7:00 PM
Fri. 22 La Roche   York Tournament   TBA
Sat. 23 La Roche   York Tournament   TBA
  Franciscan *   Hilbert   11:00 AM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  AMCC Quad | Buffalo, N.Y. @ D'Youville
  Mt. Aloysius *   D'Youville   1:00 PM
  Medaille *   Franciscan   1:00 PM
  @ Hamburg, NY
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  AMCC Quad | Buffalo, N.Y. @ D'Youville
  Pitt.-Greensburg *   Medaille   3:00 PM
  @ Hilbert College
  Penn St.-Altoona *   D'Youville   3:30 PM
  Penn St.-Behrend   Alfred St.   5:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Hilbert   5:00 PM
  Penn St.-Behrend   Lyndon St.   7:00 PM
  @ at Alfred State
Mon. 25 Baldwin Wallace   Franciscan   7:00 PM
Wed. 27 Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   7:00 PM
  D'Youville   Brockport St.   7:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Franciscan   7:00 PM
  Hilbert *   Medaille   7:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Behrend   7:00 PM
Thu. 28 Mt. Aloysius   Waynesburg   7:00 PM
Fri. 29 Baldwin Wallace   D'Youville   5:30 PM
  Hollins   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  Houghton   D'Youville   7:30 PM
Sat. 30 Alfred St.   D'Youville   11:00 AM
  Hollins   Mt. Aloysius   11:00 AM
  Pitt.-Bradford *   Franciscan   1:00 PM
  La Roche *   Hilbert   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Keuka   Medaille   1:00 PM
  @ St. John Fisher College
  Grove City   D'Youville   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Allegheny   2:00 PM
  Penn St.-Behrend   Wilkes   3:00 PM
  @ Altoona, Pa.
  Medaille   St. John Fisher   3:00 PM
  Wilkes   Penn St.-Altoona   5:00 PM
 
October
Tue. 3 Mt. Aloysius *   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  Hilbert *   Penn St.-Behrend   7:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   7:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Bradford   7:00 PM
Wed. 4 Pitt.-Bradford   Mercyhurst North East   6:00 PM
  UPB Freshman Team | Will Not Affect Overall Record
  Franciscan   Geneva   7:00 PM
Thu. 5 Penn St.-Altoona   Frostburg St.   7:00 PM
  Jamestown Community College   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  UPB Freshman Team | Will Not Affect Overall Record
Fri. 6 Misericordia   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  @ Lycoming Tournament
  SUNY Canton   Penn St.-Behrend   6:00 PM
  @ WIlliamsport, PA
Sat. 7 Muskingum   Pitt.-Greensburg   TBA
  Penn St.-Behrend   Lycoming   10:00 AM
  La Roche   Frostburg St.   12:00 PM
  Alfred St.   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  @ Lycoming Tournament
  Penn College   Medaille   2:00 PM
  @ Wells College
  Wash. & Jeff.   Franciscan   2:00 PM
  La Roche   Southern Virginia   2:00 PM
  @ Frostburg, Md.
  Medaille   Wells   4:00 PM
Wed. 11 Penn St.-Altoona *   La Roche   7:00 PM
  Franciscan *   Mt. Aloysius   7:00 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   7:00 PM
  Medaille *   Pitt.-Bradford   7:00 PM
Thu. 12 Mt. Aloysius   Hood   7:00 PM
Sat. 14 Medaille *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   La Roche   1:00 PM
  Pitt.-Bradford   Immaculata   1:00 PM
  @ Keystone
  Hilbert   Alfred St.   2:00 PM
  Alfred Tournament - Games played at Alfred University @ Alfred University
  D'Youville *   La Roche   2:00 PM
  Pitt.-Bradford   Keystone   3:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  @ La Roche
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   5:00 PM
  @ Pittsburgh, PA (La Roche College)
Tue. 17 Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   7:00 PM
  Mt. Aloysius   Penn St.-Harrisburg   7:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Hilbert   7:00 PM
  La Roche *   Franciscan   7:00 PM
  Medaille *   D'Youville   7:00 PM
Wed. 18 Mt. Aloysius   Westminster (Pa.)   6:00 PM
  @ Pittsburgh, PA
  Mt. Aloysius   Chatham   8:00 PM
Thu. 19 Lycoming   Penn St.-Altoona   7:00 PM
Fri. 20 D'Youville   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
Sat. 21 Pitt.-Bradford *   La Roche   12:30 PM
  Franciscan *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Medaille   1:00 PM
  Hilbert *   Mt. Aloysius   1:00 PM
Mon. 23 Penn St.-Altoona   Penn College   7:00 PM
Tue. 24 Buffalo St.   Pitt.-Bradford   7:00 PM
  Medaille   Fredonia   7:00 PM
Wed. 25 La Roche *   Mt. Aloysius   7:00 PM
  D'Youville *   Hilbert   7:00 PM
  Franciscan *   Pitt.-Greensburg   7:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Medaille   7:00 PM
Thu. 26 Penn St.-Altoona   Susquehanna   7:00 PM
  Senior Night
Sat. 28 Hilbert *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville *   Franciscan   1:00 PM
  La Roche *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
Tue. 31 Alfred St.   Hilbert   7:00 PM
 
November
Wed. 1 Pitt.-Bradford * %   AMCC Tournament   7:00 PM
  First Round
* Conference
% Post season