2019 AMCC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 16 Penn St.-Altoona   East. Mennonite   12:00 PM
  7 innings
  Penn St.-Altoona   East. Mennonite   3:00 PM
  7 innings
Sat. 23 Alfred St.   Muhlenberg   10:30 AM
  @ Monogalia County Ballpark - Granville, WV
  Lynchburg   Penn St.-Behrend   11:00 AM
  Armstrong/Diamond Invitational @ Fayetteville, N.C.
  Pitt.-Bradford   Wells   12:00 PM
  @ New Market, Va.
  Brockport   Alfred St.   1:30 PM
  @ Monogalia County Ballpark - Granville, WV
  Penn St.-Behrend   Methodist   2:00 PM
  Pitt.-Bradford   Wells   3:00 PM
  @ New Market, Va.
Sun. 24 Penn St.-Behrend   Rutgers-Camden   11:00 AM
  Brockport   Alfred St.   1:30 PM
  @ Monogalia County Ballpark - Granville, WV
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   3:00 PM
  9 Innings @ New Market, Va
 
March
Fri. 1 Medaille   Lancaster Bible   12:00 PM
  Hilbert   Bridgewater (Va.)   2:30 PM
  Medaille   Lancaster Bible   2:30 PM
  Pitt.-Bradford   Carleton   3:00 PM
  @ Dayton, Ohio
  La Roche   Johns Hopkins   3:00 PM
Sat. 2 Coe   Penn St.-Altoona   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational
  Penn St.-Altoona   Coe   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational
  Rutgers-Camden   La Roche   9:30 AM
  @ Baltimore, Md.
  Medaille   Cairn   11:00 AM
  Alfred St.   Mt. St. Mary (N.Y.)   12:00 PM
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   Carleton   12:00 PM
  @ Dayton, Ohio
  La Roche   Cortland   12:45 PM
  @ Baltimore, Md. (Johns Hopkins)
  Medaille   Cairn   1:30 PM
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   2:30 PM
  Alfred St.   Mt. St. Mary (N.Y.)   3:00 PM
Sun. 3 Penn St.-Altoona   Waynesburg   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational
  Waynesburg   Penn St.-Altoona   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational
  Hilbert   Wentworth   1:00 AM
  @ TBA, Fla.
  Wentworth   Hilbert   3:00 AM
  @ TBA, Fla.
  Penn St.-Behrend   Wilkes   10:00 AM
  @ Ft. Pierce, Fla.
  Alfred St.   Wells   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   Carleton   12:00 PM
  @ Dayton, Ohio
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Bethany (W.V.)   1:00 PM
  Alfred St.   Wells   2:30 PM
  Olivet   Pitt.-Bradford   3:30 PM
  @ Dayton, Ohio (at Wright State Univ.)
  Pitt.-Greensburg   Bethany (W.V.)   4:00 PM
Mon. 4 Hilbert   St. Vincent   1:00 AM
  @ TBA, Fla
  Hilbert   St. Vincent   3:00 AM
  @ TBA, Fla
  Lebanon Valley   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  @ Ft. Pierce, Fla.
Tue. 5 Penn St.-Altoona   Clark University   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational
  Hilbert   Waynesburg   1:00 AM
  @ TBA, Fla
  Hilbert   Waynesburg   3:00 AM
  @ TBA, Fla
  Penn St.-Behrend   Houghton   10:00 AM
  @ Ft. Pierce, Fla.
Wed. 6 Monmouth (Ill.)   Penn St.-Behrend   10:00 AM
  @ Ft. Pierce, Fla.
  Monmouth (Ill.)   Penn St.-Behrend   2:00 PM
  @ Ft. Pierce, Fla.
Thu. 7 Anna Maria   Penn St.-Altoona   TBA
  RussMatt Invitational
  Penn St.-Altoona   Anna Maria   TBA
  RussMatt Invitational
  Hilbert   Oneonta   1:00 AM
  @ TBA, Fla
  Hilbert   Oneonta   3:00 AM
  @ TBA, Fla
  Elizabethtown   Penn St.-Behrend   10:00 AM
  @ Ft. Pierce, Fla.
Fri. 8 Penn St.-Altoona   Gordon   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational
  Gordon   Penn St.-Altoona   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational
  Alfred St.   Southern Virginia   3:30 PM
  Hood   Penn St.-Behrend   4:30 PM
  @ Fort Pierce, Fla.
Sat. 9 Medaille   Colby-Sawyer   TBA
  @ Fla.
  Medaille   Colby-Sawyer   TBA
  @ Fla.
  Pitt.-Greensburg   Ohio Northern   TBA
  @ TBA
  Pitt.-Greensburg   Ohio Northern   TBA
  @ TBA
  Eastern Nazarene   Penn St.-Behrend   9:30 AM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Mt. Aloysius   New England Col.   10:00 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Alfred St.   Southern Virginia   12:00 PM
  Hilbert   Wilson   1:00 PM
  Valley Forge   Mt. Aloysius   1:00 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Alfred St.   Southern Virginia   3:30 PM
  Hilbert   Wilson   3:30 PM
  La Roche   Susquehanna   6:00 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla.
Sun. 10 Salve Regina   Pitt.-Greensburg   TBA
  Curry   Medaille   TBA
  @ Fla.
  Ohio Northern   Medaille   TBA
  @ TBA
  Hilbert   Cabrini   11:00 AM
  Hilbert   Cabrini   1:30 PM
  Susquehanna   La Roche   2:00 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla.
  Penn College   Mt. Aloysius   3:00 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Penn College   Mt. Aloysius   5:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
Mon. 11 Wells   Mt. Aloysius   10:00 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Eastern Conn. St.   La Roche   12:00 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla. (North Charlotte Regional Park #9)
  Rockford   Pitt.-Bradford   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Pitt.-Bradford   Rockford   3:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Eastern Conn. St.   La Roche   3:00 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla. (North Charlotte Regional Park #9)
  Alfred St.   Lakeland   3:00 PM
  @ Ft. Myers, FL - PDC - 2
Tue. 12 Pitt.-Greensburg   Wm. Paterson   TBA
  @ Auburndale, Fla.
  Pitt.-Greensburg   Wm. Paterson   TBA
  @ Auburndale, Fla.
  Pitt.-Bradford   Haverford   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Lakeland   Alfred St.   12:00 PM
  @ Ft. Myers, FL - Terry Park 1
  Pitt.-Bradford   Haverford   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  D'Youville   Houghton   3:00 PM
  Centenary (N.J.)   Mt. Aloysius   3:00 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Kean   La Roche   5:30 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla.
  D'Youville   Houghton   5:30 PM
Wed. 13 Pitt.-Greensburg   Wheaton (Mass.)   TBA
  Alfred St.   Plymouth St.   9:00 AM
  @ Ft. Myers, FL - Terry Park 3
  Alfred St.   Lasell   12:00 PM
  @ Ft. Myers, FL - Terry Park 1
  Swarthmore   La Roche   2:00 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla.
  Albertus Magnus   Mt. Aloysius   3:00 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  La Roche   Bridgewater St.   5:30 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla.
  Albertus Magnus   Mt. Aloysius   5:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
Thu. 14 SUNY Poly   Medaille   TBA
  @ Fla.
  SUNY Poly   Medaille   TBA
  @ Fla.
  Alfred St.   Coast Guard   9:00 AM
  @ Ft. Myers, FL - PDC 5
  Wis. Lutheran   Pitt.-Bradford   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  La Roche   Bridgewater St.   12:00 PM
  Snowbird Baseball Classic @ Port Charlotte, Fla.
  Wis. Lutheran   Pitt.-Bradford   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
Fri. 15 Westminster (Pa.)   Medaille   TBA
  @ Fla.
  Westminster (Pa.)   Medaille   TBA
  @ Fla.
  Alfred St.   New York U.   TBA
  @ Tampa, FL
  Becker   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Becker   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
Sat. 16 Alfred St.   New York U.   TBA
  @ Tampa, FL
  Mt. St. Joseph   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Mt. St. Joseph   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Pitt.-Bradford   Rockford   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Hilbert   Houghton   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Thiel   1:00 PM
  Waynesburg   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Hilbert   Houghton   3:30 PM
  Mt. Aloysius   Thiel   3:30 PM
  Waynesburg   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Sun. 17 Central (Iowa)   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   9:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   12:00 PM
  @ Fort Myers, FL
  Penn St.-Behrend   Muskingum   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Muskingum   4:00 PM
Mon. 18 Minn.-Morris   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Pitt.-Greensburg   Frostburg St.   1:00 PM
Tue. 19 Wilson   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Chatham   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Frostburg St.   3:00 PM
  Wilson   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Chatham   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Wed. 20 Crown (Minn.)   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Crown (Minn.)   D'Youville   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Penn St.-Behrend   Waynesburg   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Thiel   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Juniata   1:00 PM
  La Roche   Marietta   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Juniata   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Waynesburg   4:00 PM
  La Roche   Marietta   4:00 PM
Thu. 21 McDaniel   D'Youville   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla.
  Mt. Aloysius   Shenandoah   3:30 PM
Sat. 23 La Roche *   Alfred St.   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   3:30 PM
  La Roche *   Alfred St.   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   Pitt.-Bradford   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg   Medaille   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   UNC Greensboro   4:00 PM
Mon. 25 Hiram   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Hiram   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Wed. 27 La Roche *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Alfred St. *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Alfred St. *   Pitt.-Bradford   3:30 PM
  La Roche *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   4:00 PM
Thu. 28 D'Youville *   Medaille   1:00 PM
  D'Youville *   Medaille   3:30 PM
Fri. 29 St. Vincent   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Fredonia   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  St. Vincent   Penn St.-Altoona   3:30 PM
Sat. 30 Fredonia   Medaille   12:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Alfred St.   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   D'Youville   1:00 PM
  Fredonia   Medaille   2:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Alfred St.   3:30 PM
  Mt. Aloysius   D'Youville   3:30 PM
  La Roche *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
 
April
Mon. 1 Westminster (Pa.)   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
Tue. 2 Medaille *   Alfred St.   1:00 PM
  Juniata   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Hilbert *   D'Youville   1:00 PM
  Juniata   Mt. Aloysius   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Fredonia   3:00 PM
  Muskingum   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Medaille *   Alfred St.   3:30 PM
  Hilbert *   D'Youville   3:30 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  La Roche   Mount Union   4:00 PM
Wed. 3 Pitt.-Greensburg   Mount Union   3:00 PM
  La Roche   Heidelberg   4:00 PM
Thu. 4 Alfred St.   Elmira (N.Y.)   TBA
Fri. 5 Hilbert *   D'Youville   1:00 PM
  Hilbert *   D'Youville   3:30 PM
Sat. 6 La Roche *   Hilbert   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Alfred St.   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Medaille *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Alfred St.   3:30 PM
  La Roche *   Hilbert   3:30 PM
  Medaille   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Bradford   4:00 PM
Sun. 7 Wooster   La Roche   12:00 PM
Mon. 8 Allegheny   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Tue. 9 Penn College   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Keuka   Alfred St.   1:00 PM
  Wells   Hilbert   3:00 PM
  Penn College   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Keuka   Alfred St.   3:30 PM
Wed. 10 Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Alfred St. *   D'Youville   1:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Alfred St. *   D'Youville   3:30 PM
  Hilbert *   Pitt.-Bradford   4:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   4:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Fri. 12 Wash. & Jeff.   La Roche   4:00 PM
Sat. 13 Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Alfred St.   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   D'Youville   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Hilbert   1:00 PM
  La Roche *   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   D'Youville   3:30 PM
  Penn St.-Behrend   Alfred St.   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   Hilbert   3:30 PM
  La Roche *   Medaille   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   4:00 PM
Sun. 14 Thiel   Penn St.-Behrend   1:00 PM
Mon. 15 Alfred St.   Houghton   6:00 PM
Tue. 16 Alfred St.   Oswego   TBA
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   1:00 PM
  D'Youville   Keuka   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   1:00 PM
  Medaille *   Hilbert   1:00 PM
  D'Youville   Keuka   3:30 PM
  Mt. Aloysius   Messiah   3:30 PM
  Medaille *   Hilbert   3:30 PM
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   4:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Wed. 17 Fredonia   Hilbert   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Penn College   3:30 PM
  Rochester (N.Y.)   Alfred St.   4:00 PM
Thu. 18 Cazenovia   D'Youville   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Wilson   4:00 PM
  Penn St.-Behrend   Allegheny   4:00 PM
Sat. 20 Alfred St. *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Medaille   1:00 PM
  D'Youville *   La Roche   1:00 PM
  D'Youville *   La Roche   3:30 PM
  Alfred St. *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Medaille   4:00 PM
Mon. 22 Wells   D'Youville   1:00 PM
  Fredonia   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  Wells   D'Youville   3:30 PM
  Baldwin Wallace   La Roche   4:00 PM
Tue. 23 Penn St.-Altoona   Lancaster Bible   3:30 PM
Wed. 24 Keuka   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Alfred St. *   Hilbert   1:00 PM
  Keuka   Medaille   3:30 PM
  Alfred St. *   Hilbert   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   D'Youville   4:00 PM
Thu. 25 Hilbert   Cazenovia   1:00 PM
  Hilbert   Cazenovia   3:30 PM
  La Roche   Muskingum   4:00 PM
Fri. 26 D'Youville *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
Sat. 27 Medaille *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   La Roche   1:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Mt. Aloysius   4:00 PM
  Pitt.-Bradford *   La Roche   4:00 PM
Mon. 29 Pitt.-Greensburg   Messiah   3:30 PM
Tue. 30 Hilbert *   SUNY Cobleskill   1:00 PM
  Wilson   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Hilbert *   SUNY Cobleskill   3:30 PM
  Mt. Aloysius   Frostburg St.   4:00 PM
  Alfred St.   Fredonia   4:00 PM
  Wilson   Pitt.-Bradford   4:00 PM
 
May
Wed. 1 St. Vincent   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Sat. 4 Alfred St.   AMCC 1st Round   TBA
Sun. 5 Mount Union   Penn St.-Behrend   2:00 PM
Thu. 9 Alfred St.   AMCC Championships   TBA
Fri. 10 Alfred St.   AMCC Championships   TBA
Sat. 11 Alfred St.   AMCC Championships   TBA
* Conference